+90(212)2343563 +90(212)2912222    +90(534)8309641 +90(532)4466979
Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No:11 Kat:4 34367 Nişantaşı/Şişli- İSTANBUL

KATARAKT NEDİR?

Katarakt,  genellikle yaşa bağlı olarak göz içindeki merceğin saydamlığını kaybetmesi sonucu gelişir. Katarakt ayrıca yeni doğan bebeklerde, travma  ya da  uzun süreli Kortizon içeren ilaçların  kullanımına bağlı gelişebilir.

KATARAKT BELİRTİLERİ NELERDİR

Kataraktın belirtileri ise görmede yavaş  yavaş  azalma

Renkleri  soluk görme

Çift görme

Işığa hassasiyet, ışıklarda dağılma

Gözlük numaraların da  sık değişme

KATARAKT NASIL TEDAVİ EDİLİR

Kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahidir

Katarakt cerrahisinde en sık kullanılan yöntem FAKO yöntemidir.  Fako yönteminde göz içine 2.2 mm lik kesi den  girilir. Katarakt gelişmiş göz içi merceği  ultrasonik ses dalgaları yayan bir cihazla göz içinde parçalanarak emilir. Yapay, katlanabilir bir lens göz içine yerleştirilir. Kesi küçük olduğunda dikiş atılmamaktadır. Hasta  aynı gün taburcu olur. Son 2-3 yıldır FAKO yöntemine yardımcı olarak Femto second Lazer yöntemi uygulanmakta. Bu Yöntemin Fako yöntemine katkısı ise Kornea kesisini bıçak yerine Lazer ile yapabiliyor olması. Ayrıca Kapsülorexis dediğimiz Lensin ön yüzünde ki kapsülün penset ile yuvarlak bir şekilde açılması penset kullanmadan Lazer ile yapılabiliyor.  En büyük katkısı ise katarakt gelişen mercek  lazer ile daha kısa sürede  parçalanır   ve Fako cihazı kullanılarak daha hızlı ve az enerji  harcayarak  emilir. Böylece korneada ödem olma riski azalmış olur.

Katarakt ameliyatının başarısını Hekimin  tecrübesi , ameliyat hanenin sterilizasyonu ve kullanılan merceğin kalitesi etkiler. Enfeksiyon ihtimali nedeniyle   iki göze aynı anda katarakt ameliyatı  yapılmamalı. İki göz arasında en az 5-6 gün olması önerilir

KATARAKT AMELİYATI SONRASI  UZAĞI VE YAKINI GÖREBİLİRMİYİM

Eskiden katarakt ameliyatından sonra göz içine yerleştirilen mercekler sadece uzak görüşü düzeltebiliyordu ve yakın için gözlük kullanılıyordu. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde multifokal mercekler(akıllı mercekler) kullanılmaya başlandı ve artık uzak ve yakın görüş için gözlük kullanmak  gerekmemektedir. Multifokal (Akıllı) mercekler, gözdeki kırma kusurlarının giderilmesi amacıyla,  gözde katarakt olmadan da  55 – 60 yaşlarında uygulanabilir. Akıllı mercekler her hastaya uygulanmaz örneğin şeker hastaları ve retinasında bozukluk olanlar.

Daha önce katarakt ameliyatı oldum uzağı gören mercek takıldı. Yakını görebilmem için bana da akıllı mercek takılabilir mi?

Evet yeni geliştirilmis çok ince bir mercek ile uzağı ve yakını görebilirsiniz. Bu merceği daha önce yerleştirilen merceğin üstüne yerleştiriyoruz. Bu ameliyat süresi yaklaşık 5 dakika kadardır.