+90(212)2343563 +90(212)2912222    +90(534)8309641 +90(532)4466979
Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No:11 Kat:4 34367 Nişantaşı/Şişli- İSTANBUL

Presbiyopi gözün doğal yaşlanmasıyla beraber ortaya çıkan bir durumdur, gözlük ya da kontakt lensle düzeltilir. Presbiyopi gözün yakına odaklama gücünün azalmasıdır. Bir hastalık değildir, tıpkı saçların beyazlaşması, ciltte kırışıklıkların ortaya çıkması gibi doğal bir olaydır. Presbiyopi genelde 40 yaş civarında ortaya çıkar.

Presbiyopinin belirtileri nelerdir

* Normal okuma mesafesinde (yaklaşık 35cm) bulanık görme
* Okunan materyali kol uzunluğunda tutma
* Yakın mesafedeki işlerle uğraşırken başağrısı olmasıdır.

Presbiyopim olduğunu nasıl anlarım

Presbiyopi tanısı, göz doktorunuzun yapacağı muayene sonucunda kesinleşir. Presbiyopi yaklaşık 40 yaşında başlar ve 60 yaşı civarına kadar belirli bir düzende artar. Bu yüzden presbiyopisi olanların en az 2 yılda bir göz muayenesinden geçmeleri uygundur.

 

Presbiyopi nasıl tedavi edilir

* Gözlük 
İlave bir refraksiyon kusurunuz yoksa yakın gözlükleriyle problemlerinizi ortadan kalkar.
Uzak için gözlük kullanıyorsanız göz doktorunuzun önerisi doğrultusunda bifokal ya da progresif camlar kullanarak uzak ve yakın gözlüklerinizi tek bir gözlükte birleştirebilirsiniz.

* Kontakt lens
Göz doktorunuz gözünüze uygun lensi size tavsiye edecek ve uygulayacaktır. Gözlük seçeneklerinde olduğu gibi, bifokal ve progresif kontakt lenslerle de şikayetleriniz çözülebilir.

* Refraktif cerrahi

Monovizyon ameliyatı: bilindiği bir gözü miyop olanlar yakın gözlüğü kullanmadan hayatlarını sürdürebilirler. Lasik ameliyatıyla Presbiyopi – Yakın börme bozukluğu olanların bir gözleri hafif miyop duruma getirildiğinde yakın gözlüğü ihtiyacı asgariye indirilebilir.

Multifokal göz içi lensi(Akıllı Lens): Özellikle yüksek hipermetrop olanlar multifokal (Akıllı)  merceklerden çok fayda görürler. Multifokal  mercekler ile uzak, orta ve yakın mesafede gözlük ihtiyacı olmadan görebilirsiniz.

Başka yöntemlerde var ancak çok etkili değiller ve önermiyorum.

Bu yöntemler:

CK: Radyofrekans dalgalarıyla kornea modifiye edilerek yakın görme sağlanabilir. Bu yöntem şimdilik tavsiye edilmemektedir.

PresbylasikLASIK ameliyatıyla kornea modifiye edilerek yakın görme sağlanabilir. Geri dönüşü olmayan bir teknik olduğundan herkes için uygun değildir.

Intracor: Femtosecond laser Technolas Femtech ile kornea tabakaları arasında uygulama yapılır. Sınırlı uygulamaları vardır, herkes için uygun değildir, tercih edilmez.

PresbyLens: Kornea tabakaları arasına lazerle açıklık yapılır ve çok ince bir halka yerleştirilir. Klinik çalışmaları yapılmaktadır. Henüz onay almamış bir tedavidir.